-
Q?
Jak wygląda rekonwalescencja po plastyce brzucha?
-
A.
noszenie opatrunku, a następnie stroju uciskowego przez 3 miesiące
masaż ręczny od 14 dnia po zabiegu
przeciwwskazane opalanie bliznmaści z silikonem
ewentualnie laser refrakcyjny na blizny
-
Q?
Czemu służą konsultacje ze specjalistą/ lekarzem?
-
A.
Każdy zabieg wymaga konsultacji, podczas których wyjaśniane są wszelkie aspekty z nim związane. Lekarz udziela informacji o przebiegu, technice, powikłaniach i ewentualnej etapowości operacji. Informuje o typowym czasie trwania rekonwalescencji, podaje zalecenia przed- i pooperacyjne. Wyjaśniane są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i ewentualne ograniczenia wybranej procedury. Podczas konsultacji szczegółowo omawiany jest również cennik wybranego zabiegu.
-
Q?
Czy zażywanie środków antykoncepcyjnych ma wpływ na zabieg powiększenia piersi i jego wynik? Czy powinnam przestać brać środki przed zabiegiem?
-
A.
Podczas przygotowywania się do zabiegu powiększenia piersi przerwanie stosowania antykoncepcji jest wskazane.
Uważa się, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej zwiększa ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej przy operacjach i innych sytuacji wymagających ograniczenia aktywności.
-
Q?
Planuję zabieg powiększenia piersi i chciałabym mieć wszczepione duże implanty (powyżej 500cc). Czy to prawda że po wszczepieniu dużych implantów dłużej dochodzi się do siebie?
-
A.
Przyjmuje się, że podczas pierwszej operacji lepiej nie stosować implantów większych niż takich, które powodują powiększenie piersi o dwa rozmiary. W praktyce oznacza to stosowanie implantów w zakresie rozmiarów 250 – 400 ml. O możliwości zastosowania większych implantów decyduje specjalista na podstawie aktualnej wielkości piersi, przebytych operacji piersi, anatomii i stanu tkanek, ogólnej budowy ciała, przebytych ciąży i karmienia. Jeżeli nie ma przeciwwskazań to w wybranych przypadkach można zastosować większe implanty.
Zawsze należy pamiętać o zachowaniu proporcji ciała po operacji.
-
Q?
Czy po zabiegu będę miała założone dreny? Jeśli tak to na jak długo?
-
A.
Zakładanie drenów nie jest konieczne w każdym przypadku. Niekiedy jest to zależne od stosowanej metody. Niektórzy specjaliści stosują drenaż rutynowo, niektórzy w wybranych przypadkach, w zależności od sytuacji śródoperacyjnej. Dreny zakładane są najczęściej na czas pobytu w klinice, czyli przez 1-2 dni. Istnieje pogląd, że krwiak, który się zbiera wokół protezy może powodować wzrost częstości występowania obkurczającej torebki wokół protezy. O prawdopodobieństwo zastosowania drenów warto zapytać swojego specjalistę podczas konsultacji.
-
Q?
Jakie badania są niezbędne przy znieczuleniu ogólnym, tzw. narkozie?
-
A.
Podczas konsultacji szczegółowo zostaną podane niezbędne badania do planowanego zabiegu. Wśród nich z całą pewnością zostaną wskazane do wykonania: grupa krwi, morfologia, elektrolity, układ krzepnięcia (APTT i INR), USG lub mammografia piersi (przy operacji biustu), EKG, ewentualnie RTG płuc.
Inne badania w zależności od stanu zdrowia i wcześniejszych chorób pacjenta.
Zalecane jest również wykonanie szczepień przeciwko WZW B (czyli zapaleniu wątroby typu B) czy też badania w kierunku nosicielstwa wirusa zapalenia wątroby typu C.
-
Q?
Jak wygląda zabieg korekcyjny nosa?
-
A.
Korekcja nosa może dotyczyć tylko części chrzęstnej (koniec nosa) lub tez może dotyczyć całego nosa - korekcja całkowita. Korekcję całkowitą (osteotomię poczwórną nosa wraz z udrożnieniem nosa czyli operacją przegrody nosowej) wykonuje się najczęściej w przypadku nosa garbatego, wyniosłego, krzywego, zniekształconego np. po urazie, czy też szerokiego, najczęściej w znieczuleniu ogólnym.
Korekcja nosa w części chrzęstnej jest wykonywana w przypadku dużego końca nosa, może też być wykonywana w celu skrócenia nosa i zmniejszenia jego końca. Można ją wykonać w znieczuleniu miejscowym.Po więcej informacji zapraszam tutaj: http://drstepniewski.pl/portfolio-view/korekcja-nosa/
-
Q?
Jak wygląda rekonwalescencja po operacji korekcyjnej nosa?
-
A.
Przez 6 tygodni po zabiegu przeciwwskazana jest pozycja leżąca w ciągu dnia, w nocy zaleca się stosowanie poduszki w celu uniesienia głowy wyżej. Należy unikać spania na boku, zalecane spanie na wznak.
Usunięcie setonów z przewodów nosowych po 2 dobach od zabiegu.
Usunięcie opatrunku gipsowego 10 dnia po zabiegu w klinice. Ewentualna zmiana po 3-4 dniach po zabiegu.
Ochrona nosa przed urazami przez 3 miesiące.
Zakaz noszenia okularów przez 6 tygodni po całkowitej korekcji nosa.
Unikanie ciepła, wysiłku fizycznego oraz uprawiania sportu przez 1 miesiąc.
W okolicach zasinień i obrzęków zalecane jest stosowanie żelu Lioton 1000 lub maści z Arniką.
Nawilżanie przewodów nosowych po usunięciu setonów, np. Sterimar.
Ewentualne zdjęcie szwów skórnych ze słupka nosa po 6 dniach od operacji. Szwy wchłanialne w nosie pozostają do rozpuszczenia lub usuwane są po kilku tygodniach.