Przeszczep tłuszczu

Przeszczep własnej tkanki tłuszczowej umożliwia korekcję defektów wrodzonych, związanych z procesem starzenia się, jak i pourazowymi ubytkami tkanek miękkich. Znany jest dobry, rewitalizujący wpływ przeszczepionego tłuszczu pod skórę lub blizny. Na ten efekt mają wpływ komórki macierzyste zawarte w niewielkiej ilości w przeszczepionej tkance. Jest to idealna procedura poprawiająca efekty plastyki piersi i face-liftingu. Typowo wykonywanymi zabiegami w chirurgii plastycznej są;
- Przeszczep tłuszczu do twarzy korygujący kształt policzków, skroni, bródki, warg. Niweluje zmarszczki i objawy związane ze starzeniem się twarzy.
- Powiększenie i rekonstrukcja piersi, pośladków, penisa, warg sromowych większych.
- Przeszczep tłuszczu pod skórę rąk, korygujący cienkie pokrycie tkanek, po czasie poprawiając jakość skóry np. grzbietu ręki odmładzając jej wygląd
- Przeszczep tłuszczu w okolice implantów np. piersi uwidaczniających swoje kontury pod skórą.

Podczas zabiegu przeszczepia się tkankę pobraną drogą liposukcji. Można przeszczepić odpowiednią ilość tłuszczu w różne okolice ciała. Wybór znieczulenia (miejscowe czy ogólne) związany jest najczęściej z ilością tłuszczu potrzebnego do przeszczepienia czyli rozległością liposukcji. Przeszczep tłuszczu wgaja się przeważnie w zakresie od 30 do 70 %. Przy konieczności przeszczepienia dużych objętości na przykład do piersi, zabieg wykonywany jest kilka razy z powodu zredukowania możliwości nie wygojenia się przeszczepu.

Nie ulega wątpliwości, że tkanka tłuszczowa jest uznawana za naturalny i bezpieczny wypełniacz, którego właściwości pozwalają na osiągnięcie satysfakcjonujących rezultatów. Wygojony przeszczep tłuszczu zachowuje się po czasie jak nasze własne tkanki.

Rodzaj znieczulenia:
Rodzaj znieczulenia (miejscowe, przewodowe,ogólne) zależy głównie od zakresu i miejsca zabiegu.

Przeszczep tłuszczu w okolice twarzy, rąk, penisa, wargi, blizny, korygujący niewielkie zniekształcenia w znieczuleniu miejscowym czas trwania około 1 godziny.

Duże liposukcje i przeszczepy tkanki tłuszczowej od 2 do 4 godzin.

Przebieg operacji:
W miejscu, z którego chcemy pobrać tkankę tłuszczową zostaje wprowadzona sonda. Wprowadzany jest płyn, który nie tylko obkurcza naczynia krwionośne, ale także wykazuje działanie znieczulające. Następnie, pobranie w sposób atraumatyczny tkanki tłuszczowej. Tkanka zostaje oddzielona od krwi, płynu i uszkodzonych komórek tłuszczowych. Następnie, delikatnie cienkimi kaniulami, tkanka tłuszczowa zostaje przeszczepiona w planowane miejsce. Pacjent ma zakładany opatrunki, niezbędna jest także odzież uciskowa gdy wykonywana jest duża liposukcja.

Rekonwalescencja:
Specjalną odzież uciskową należy nosić przez 3 tygodnie po operacji, często zalecam masaż wykonywany kilka razy w tygodniu. W przypadku dużej liposukcji należy oszczędzać się przez 2 tygodnie. Po odessaniu tłuszczu, mogą wystąpić obrzęki, nierówności i zasinienia.

Pobyt w klinice:
Po zabiegu przeprowadzanym w znieczuleniu ogólnym, Pacjent zostaje w klinice przez 1 dobę, a w znieczuleniu miejscowym wychodzi do domu po kilku godzinach. Wypis jest możliwy tylko z osobą towarzyszącą. Jeśli w dniu wypisu Pacjent po dużej liposukcji ma jechać na znaczną odległość od Poznania zalecam pozostanie w Hotelu przez kolejną noc i po kontroli powrót do domu. Ponowne kontrole zalecam po 10 dniach od operacji lub 1, 3, 6 miesiącach od operacji.
- Przez okres 2 tygodni od dużych operacji oszczędzający tryb życia
- Spożywanie dużej ilości płynów (powyżej 1,5 litra) szczególnie latem.
- Na miejsca zasinione stosować żel Lioton 1000 lub maść z Arniką, po zdjęciu opatrunków i zgodzie lekarza
Wymagane badania:
- Grupa krwi
- Morfologia, OB
- INR, APTT
- Elektrolity: Na, K, Ca, Cl
- Kreatynina
- poziom glukozy ( na czczo )
- EKG z opisem
- oznaczenie antygenu HBs lub szczepienie p / WZW B ( oznaczenie poziomu przeciwciał przeciw WZW B w przypadku szczepienia w przeszłości – powyżej 5 lat)
- poziom przeciwciał anty-HCV
- w przypadku istnienia chorób towarzyszących również inne, zlecone badania i konsultacje odpowiednich specjalistów np. Kardiologa, Pulmonologa, itp.

Tylko prawidłowe wyniki badań pozwalają na przeprowadzenie zabiegu.

Co należy wiedzieć przed zabiegiem:
- nie należy planować zabiegu w okresie okołomiesiączkowym (2 dni przed i 2 pierwsze dni miesiączki)
- na 2 tygodnie przed zabiegiem:
- nie można przyjmować leków wpływających na krzepnięcie krwi np. z grupy salicylanów (Polopiryna, Aspiryna, Acard itp.)lub innych leków blokujących działanie płytek krwi (Plawix, itp.), antagonistów witaminy K (Warfaryna, Acenokumarol itp.), dużych dawek witaminy E
- nie jeść czosnku, imbiru i żeń-szenia ( spożywane leki ziołowe sprawdzić pod kątem ich działania na proces krwawienia i krzepnięcia krwi, gojenie się ran)
- zaprzestać palenia i picia alkoholu w okresie 2 tygodni przed i po zabiegu
- zaprzestać ćwiczeń fizycznych na siłowni lub innego intensywnego wysiłku fizycznego około tygodnia przed operacją w znieczuleniu ogólnym
- nie opalać się
- pobierać Rutinoscorbin lub witaminę C (2 tabl. rano i 2 tabl. wieczorem)

- Nie pić oraz nie jeść w dniu zabiegu jeśli zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym lub przewodowym.
- Dostarczyć wyniki badań przed zabiegiem

Comments are closed.