toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa powoduje zahamowanie uwalniania acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami. Działa poprzez blokowanie połączeń między zakończeniami nerwów a unerwianymi przez nie mięśniem, przez co nie dochodzi do skurczów porażonego mięśnia.
Toksynę botulinową stosuje się w medycynie, w leczeniu chorób takich jak zez, choroby neurologiczne przebiegające z nadmiernym napięciem mięśni, nadmierna potliwość.
Botoks skutecznie niweluje widoczność zmarszczek mimicznych, powstałych wskutek nadmiernej aktywności mięśni niektórych rejonów twarzy. Do likwidacji zmarszczek mimicznych stosuje się bardzo małe stężenia, które nie mają wpływu na inne elementy układu nerwowego, poza okolicą, w której podano zastrzyk. Efekt działania pojawia się po ok. 7 dniach i utrzymuje przez ok. 4-6 miesięcy. Zabieg można powtarzać.

Orientacyjny czas trwania zabiegu:

  • 20 minut

Rodzaj znieczulenia:

  • nie wymaga, ze względu na komfort pacjenta czasami stosuje się znieczulenie kremem (np. EMLA) na około 1 godzinę przed zabiegiem.

Pobyt w klinice:

  • bez pobytu

Zalecenia przed zabiegiem:

  • 14 dni przed zabiegiem nie należy brać leków mających wpływ na krzepnięcie krwi (np. polopiryny, Aspiryny), witaminy E, spożywać czosnku, imbiru i żeń-szenia

Przeciwwskazania:

  • Toksyny nie wstrzykuje się kobietom w ciąży, podczas laktacji i karmienia piersią.
  • Przeciwwskazaniem do zabiegu jest infekcja oraz miejscowy stan zapalny, alergia na botox lub inne składniki preparatu, leczenie antybiotykami minoglikozydowymi, zaburzenia krzepnięcia krwi, zespół Lamberta-Eatona, schorzenie neurologiczne miastenia gravis, stwardnienie zanikowe boczne.
  • Leki rozrzedzające krew (także aspiryna) – zwiększają prawdopodobieństwo powstania siniaków w miejscach iniekcji igłą.

Zalecenia pozabiegowe:

  • nie pochylać głowy oraz nie masować twarzy, aby wykluczyć ryzyko przemieszczania się preparatu przez około 3-4 godziny po zabiegu
    zaprzestać aktywności fizycznej przez około 2 dni

Skontaktuj się z nami! Odpowiemy na każde pytanie!